Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης

Επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ γυμνασίου στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης.

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ γυμνασίου στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης όπου οι μαθητές παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Περί ανέμων και υδάτων». Πρόκειται για ένα διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα μετεωρολογίας, το οποίο συνδυάζει βίντεο, πειράματα, κατασκευές και διαδραστικές εφαρμογές. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές κατανόησαν ένα μετεωρολογικό χάρτη, τον τρόπο δημιουργίας μετεωρολογικών φαινομένων, ενώ μέσα από τις πειραματικές διαδικασίες εμπέδωσαν τη δημιουργία της βροχής, του σχηματισμού ενός νέφους, τη σάρωση ενός ψυχρού μετώπου και τον τρόπο κίνησης και δημιουργίας του κεραυνού. Με τη βοήθεια διαδραστικών εφαρμογών οι μαθητές μπόρεσαν να δημιουργήσουν ένα καταιγιδοφόρο σύννεφο ή έναν ανεμοστρόβιλο, ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια της παρουσίασης καλούνταν να έχουν ενεργό ρόλο στις πειραματικές διαδικασίες.