Εκπαιδευτική επίσκεψη ΕΚΠΑ 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ Τάξης Γυμνασίου στο τμήμα Φυσικής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Για άλλη μία χρονιά, το σχολείο μας επισκέφθηκε το τμήμα Φυσικής του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι μαθητές παρακολούθησαν και συμμετείχαν σε εργαστηριακές ασκήσεις Φυσικής τις οποίες καθοδηγούσαν πρωτοετείς φοιτητές του τμήματος. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν παρουσίαση αστροφυσικής από καθηγήτρια του Πανεπιστημίου, η οποία επίσης, τους ενημέρωσε για τις επαγγελματικές διεξόδους της σχολής καθώς και, τις δεξιότητες που θα έχουν αποκτήσει κατά την αποφοίτηση τους από τη συγκεκριμένη σχολή. Τέλος, έγινε ξενάγηση στους χώρους του Πανεπιστημίου.