Ιστορία του σχολείου

Το 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου ιδρύθηκε το 1979 και βρίσκεται στη συμβολή των οδών Τερψιθέας και 28ης Οκτωβρίου στην περιοχή της Πικροδάφνης. Στο χώρο αυτό στεγάζεται  και συλλειτουργεί με το 2ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου.

Το 2ο Γυμνάσιο σ΄ όλο το διάστημα της λειτουργίας του, που ήδη υπερβαίνει τα σαράντα χρόνια, δέχθηκε χιλιάδες Φαληριοτόπουλα. Οι εκπαιδευτικοί που το στελέχωσαν προσπάθησαν πολλές φορές κάτω από δύσκολες συνθήκες να μεταδώσουν στα παιδιά γνώση και ήθος, και το πέτυχαν, αφού μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν στο στίβο της ζωής.