Εκπαιδευτική επίσκεψη στη θεατρική παράσταση Ηλιάδα - Φεβρουάριος 2014

Στις 19/02 η Α΄ και Β΄ Γυμνασίου του σχολείου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση του Στάθη Λιβαθινού «Ιλιάδα» του Ομήρου βασισμένη στη βραβευμένη μετάφραση του Δ.Ν. Μαρωνίτη στο θέατρο «Χώρα».
Η παράσταση αφορούσε στις ραψωδίες Α-Λ.

Το αρχαίο έπος αφηγήθηκαν 15 εξαιρετικοί ηθοποιοί ? σύγχρονοι ραψωδοί. Μέσα από τη θεατρική αυτή παράσταση αναδύθηκε όλη η αρχαία αλλά και η σύγχρονη Ελλάδα.Γλαφυρές εικόνες, ευφάνταστες χορογραφίες, μουσική πανδαισία, ευρηματική σκηνοθεσία και πάνω από όλα ο απαράμιλλος ομηρικός λόγος.

Ο σκηνοθέτης κ. Λιβαθινός προλόγησε την παράσταση. Η επαφή των μαθητών με την Ιλιάδα συμβάλλει στην εξοικείωση τους με τα μεγάλα κείμενα και στη δημιουργία ευαίσθητων μελλοντικών θεατών του ποιοτικού θεάτρου.

Σύνδεσμοι για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο