Η κοινωνία των πολιτών απέναντι στα ανθρώπινα δικαιώματα. Το παράδειγμα της διεθνούς αμνηστείας (2012-2013)

Στη διάρκεια του σχολικού έτους 2012-2013 το τμήμα Γ2 του 2ου Γυμνασίου Παλαιού Φαλήρου, εννέα μαθητές του Β4 και δυο μαθητές του τμήματος Γ1 με την καθοδήγηση της διευθύντριας κ. Μιχάλη Μαριέττας και των καθηγητών κ.Βλαχογεωργάκη Δημήτρη, κ.Βούδα Ανδρομάχης και κ. Τσιλιμιδού Σοφίας εργάστηκαν πάνω στο πρόγραμμα  αυτό.

Σε μια κοινωνία πολυπολιτισμική και πολυεθνική, όπως έχει αρχίσει να γίνεται η ελληνική κοινωνία τις τελευταίες δεκαετίες με την εισροή πολλών ξένων, αλλά και εξαιτίας της οικονομικής κρίσης, φαινόμενα  ρατσισμού και καταπάτησης ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι συχνά. Γι  αυτό επιλέξαμε το θέμα των ανθρώπινων δικαιωμάτων θέλοντας να τα γνωρίσουμε, να ενημερωθούμε σχετικά με την καταπάτησή τους και να κατανοήσουμε τους αγώνες για τη διεκδίκησή τους.