Έρευνα δυνατοτήτων απασχόλησης μέσω της δημόσιας μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Το Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας "ΕΡΕΥΝΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΜΕΤΑΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ" που υλοποιήθηκε κατά το έτος 2013-14 στο σχολείο μας, είχε σαν στόχο:

•  να εισάγει τους μαθητές στην έννοια του σχεδιασμού οδηγού σταδιοδρομίας
  •  να προάγει την αυτογνωσία των μαθητών, μέσα από την συνειδητοποίηση των πραγματικών επιθυμιών, ικανοτήτων και επαγγελματικών αξιών τους με μετρήσιμο και συστηματικό τρόπο.
  •  να τους εισάγει στην διερεύνηση καριέρας, σε σύνδεση με τον επαγγελματικό τύπο του καθενός.
  •  να παρουσιάσει τις αλλαγές στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
  •  να φέρει τους μαθητές σε επαφή με την δημόσια μεταλυκειακή εκπαίδευση, επαγγελματική και ανώτατη (ΙΕΚ, ΑΣΟΕΕ & ΤΕΦΑΑ)
  •  να διερευνήσει τις ευκαιρίες απασχόλησης στην τοπική αγορά εργασίας.
  •  να παρουσιάσει στρατηγικές εύρεσης εργασίας στους μαθητές (σύνταξη βιογραφικού σημειώματος / συνέντευξη εργασίας)
  • να έχει σαν αποτέλεσμα την εκπόνηση ατομικού φακέλου (portfolio) και προσωπικού σχεδίου οδηγού σταδιοδρομίας.
  • να προάγει την αυτενέργεια, την εκδήλωση πρωτοβουλιών, τον προβληματισμό για το μέλλον και το ομαδικό πνεύμα.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν σε δυο ομάδες 25 μαθητές, μέσω συνεδριών δυο φορές την εβδομάδα με ερωτηματολόγια, εργασίες, συνεντεύξεις και επισκέψεις σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Yπεύθυνοι προγράμματος: Αλεβιζάκης Τιμολέων & Τσιλιμιδού Σοφία