Θεατρικό εργαστήρι 2023-2024

Πρόγραμμα Πολιτιστικών θεμάτων:

Το σχολικό έτος 2023-2024 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Πολιτιστικών Θεμάτων με τίτλο "Από το παρασκήνιο στο προσκήνιο: Συν-εργάζομαι και συν-αποφασίζω για τα σκηνογραφικά και ενδυματολογικά στοιχεία μιας θεατρικής παράστασης". Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες και από τις τρεις τάξεις με συντονίστρια  εκπαιδευτικό την κα Ευαγγελία Μπεχράκη και συμμετέχουσες εκπαιδευτικούς την κα Ζαχαρένια Κατσάνου και την κα Σοφία Πράπα.

Αρχικά συγκροτήθηκε η ομάδα και στις πρώτες συναντήσεις έγινε συζήτηση και ανάλυση της σημασίας της σκηνογραφίας και ενδυματολογίας για την επιτυχία μιας θεατρικής παράστασης. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε ανάγνωση του θεατρικού κειμένου (Νεφέλες Αριστοφάνη) και ακολούθησε μελέτη και εντοπισμός των σκηνογραφικών και ενδυματολογικών απαιτήσεων της παράστασης. Κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης σχολικής χρονιάς μαθητές και εκπαιδευτικοί εργάστηκαν σε ομάδες για τη δημιουργία σχεδίων και μακετών καθώς και για την επιλογή των κατάλληλων υλικών για την κατασκευή των σκηνικών - κοστουμιών. Τέλος η ομάδα των μαθητών - μαθητριών ολοκλήρωσε με επιτυχία την κατασκευή των σκηνικών και τη δημιουργία των κοστουμιών για την θεατρική παράσταση ¨Νεφέλες¨ του Αριστοφάνη την οποία παρουσίασε η θεατρική ομάδα του σχολείου μας στην εκπαιδευτική κοινότητα και στους γονείς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη παράσταση επιλέχθηκε να συμμετάσχει στο “11ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος Αρχαία Μεσσήνη 2024” και παρουσιάστηκε  με μεγάλη επιτυχία στο Εκκλησιαστήριο του αρχαιολογικού χώρου της Αρχαίας Μεσσήνης στις 25 Απριλίου 2024.

20240619 163451