Εργαστήριο Σχεδιασμού Εφαρμογών AWS GetIT

Το εργαστήριο Σχεδιασμού Εφαρμογών από το AWs GetIT πραγματοποιήθηκε στο Ίδρυμα Ευγενίδου το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024 και παραδόθηκε από επαγγελματίες της Amazon Web Services (AWS).

20240330 112000

Tο AWS GetIT είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Amazon Web Services, το οποίο εστιάζει στην εισαγωγή μαθητών ηλικίας 12–14 ετών, και ειδικότερα κοριτσιών, στον κόσμο της τεχνολογίας και στις εφαρμογές υπολογιστικού νέφους (cloud).

Στόχος του προγράμματος είναι η προσέλκυση ταλέντων στον κλάδο της τεχνολογίας, παρακινώντας τους μαθητές να δουν την τεχνολογία σαν ένα δημιουργικό εργαλείο για όλους και να εξετάσουν τις επαγγελματικές δυνατότητες που αυτό τους προσφέρει.

Συμμετείχαν 2 μαθήτριες της Α' Τάξης με συνοδό εκπαιδευτικό την καθηγήτρια της πληροφορικής.

Στο πρώτο μέρος οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα βασικά χαρακτηριστικά του cloud computing και της σχεδιαστικής σκέψης.

20240330 112034

20240330 112314

Στη συνέχεια οι ομάδες των μαθητών δημιουργήσουν ένα πρωτότυπο wireframe μιας εφαρμογής που λύνει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα.

Στο τέλος του εργαστηρίου, οι μαθητές παρουσίασαν τις ιδέες τους και έλαβαν πιστοποιητικό συμμετοχής.

sxediasi