Σχολικό Συμβούλιο 30/9/2020

Σήμερα 30/9/20 συνεδρίασε το Σχολικό Συμβούλιο του 2ου Γυμνασίου Παλαιού Φαλήρου, αποτελούμενο από την Διεύθυνση του σχολείου, εκπροσώπους του Συλλόγου Διδασκόντων, τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Δ’ Δ.Δ.Ε. Αθήνας κ. Λινάρδο, τον Αντιδήμαρχο Παιδείας του Δήμου Παλαιού Φαλήρου κ. Μιχαηλίδη, την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου κα. Μαραντίδου και εκπροσώπους των μαθητών, με αφορμή την από 28/9/20 μαθητική κατάληψη.

Συζητήθηκαν διεξοδικά τα αιτήματα των μαθητών και αναλύθηκαν οι ενέργειες που έχουν γίνει από την πλευρά της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την βελτίωση των συνθηκών λειτουργίας της σχολικής μονάδας, δεδομένης της πρωτόγνωρης κατάστασης της πανδημίας.

Όλοι οι συμμετέχοντες συμβούλευσαν τους εκπροσώπους των μαθητών να κινηθούν προς το άνοιγμα του σχολείου. Ο διάλογος ωστόσο παραμένει ανοικτός λόγω αιτημάτων που οι μαθητές θεωρούν ότι δεν έχουν ικανοποιηθεί.