Ιστορία του σχολείου

Το 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου ιδρύθηκε το 1979 και λειτουργεί στο επί των οδών Τερψιθέας 35 και 28ης Οκτωβρίου στην περιοχή της Πικροδάφνης. Στο χώρο αυτό στεγάζεται  και συλλειτουργεί με το 2ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου.

Το 2ο Γυμνάσιο σ΄ όλο το διάστημα της λειτουργίας του, που ήδη υπερβαίνει την τριακονταενταετία, δέχθηκε χιλιάδες Φαληριοτόπουλα. Οι εκπαιδευτικοί που το στελέχωσαν προσπάθησαν πολλές φορές κάτω από δύσκολες συνθήκες να μεταδώσουν στα παιδιά γνώση και ήθος, και το πέτυχαν, αφού μαθητές του σχολείου μας διακρίθηκαν στο στίβο της ζωής.

Κατά το πρώτο έτος λειτουργίας του Σχολείου (1979- 1980) φοίτησαν σε αυτό 543 μαθητές και διευθύντρια διετέλεσε και κ. Γαλίτη Ελένη.