Επιστολή Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων προς γονείς

Αγαπητοί γονείς,

Διανύουμε, όπως όλοι γνωρίζετε, μια δύσκολη περίοδο για μας, για τα παιδιά μας, για τα σχολεία μας. Πρώτο μέλημα του Συλλόγου είναι η υποστήριξη των υποδομών του Σχολείου μας, του έργου των καθηγητών και της μαθητικής ζωής γενικότερα. Για το σκοπό αυτό το προηγούμενο διάστημα δράσαμε ως εξής:

•      Ενισχύσαμε   οικονομικά το χριστουγεννιάτικο bazaar.
  •     Αγοράσαμε δύο φορές χρώματα για το βάψιμο του ενός από τα κλιμακοστάσια (πέρυσι) και του δεύτερου κλιμακοστασίου (φέτος) καθώς και των διαδρόμων και τριών αιθουσών.
  •    Προσφέραμε τις βασιλόπιτες για καθηγητές και μαθητές καθώς και δώρα για τα παιδιά. Κάναμε επίσης την αρτοκλασία των Τριών Ιεραρχών.
  •    Ενισχύσαμε οικονομικά το αποκριάτικο πάρτι του Σχολείου.
  •    Προσφέραμε έπαθλα στους μαθητές που πήραν μέρος στους μαθητικούς αγώνες και ξεχώρισαν.
  •    Αντικαταστήσαμε βρύσες στις τουαλέτες.
  •    Αγοράσαμε έναν βιντεοπροβολέα για το Σχολείο.
  •    Αγοράσαμε και τοποθετήσαμε δύο πίνακες μαρκαδόρου στο χημείο και στην αίθουσα Τεχνολογίας.
  •    Αγοράσαμε και τοποθετήσαμε πέντε μεγάλους πίνακες ανακοινώσεων για το διάδρομο εισόδου.
  •    Οργανώσαμε την αποχαιρετιστήρια γιορτή της Γ΄ τάξης.
  •    Αγοράσαμε μελάνι και χαρτί για το φωτοτυπικό.
  •    Αγοράσαμε αθλητικό υλικό.
  •    Οργανώσαμε βιωματικά σεμινάρια για γονείς εφήβων μαθητών.
  •    Βρισκόμαστε σε συνεχή επαφή με τα αρμόδια όργανα του Δήμου για τις ανάγκες συντήρησης του κτηρίου.

Στα προσεχή σχέδιά μας περιλαμβάνεται η αγορά ενός διαδραστικού πίνακα.

Η υποστήριξή σας είναι για μας πολύ σημαντική.

Η ταμίας μας θα βρίσκεται στο χώρο του Σχολείου κάθε Τετάρτη, ημέρα ενημέρωσης από τους καθηγητές, καθώς   και την ημέρα των βαθμών.

Ύψος συνδρομής: 10 €

Η   ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                 Η   ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Ανακοίνωση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς

Για την ενημέρωσή σας σας πληροφορούμε πως ο Σύλλογός μας και ο Σύλλογος διδασκόντων του Σχολείου μας δεν έχουν πάρει μέρος στη διοργάνωση της χοροεσπερίδας που θα γίνει την Παρασκευή 22/11/2013.

Η πρόεδρος                                         Η γραμματέας

Χριστίνα  Βελλίδου                              Αθηνά Καραλή-Κλάδη

Σχολή Γονέων Εφήβων μαθητών

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ

Ανατρέφοντας εφήβους σε άσχημη εποχή ερχόμαστε συχνά αντιμέτωποι με δυσκολίες, γεμίζουμε απορίες και ερωτήματα. Είναι πάντοτε χρήσιμο να μοιραζόμαστε  τις αμφιβολίες μας και να ακούμε απόψεις και συμβουλές για θέματα που μας απασχολούν σχετικά με τα παιδιά μας.

Διαβάστε περισσότερα: Σχολή Γονέων Εφήβων μαθητών

Υποκατηγορίες

• Το σχολείο

2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Π. Φαλήρου  προσκαλούν την Τετάρτη 07/10/2015 και ώρα 18.00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στου σχολείου μας (Τερψιθέας 35 & 28ης Οκτωβρίου Π. Φάληρο, τηλ. 210 9833992, 210 9880799, blog: http: blogs.sch.gr/2gympfal) τους γονείς των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου σε συνάντηση γνωριμίας και ενημέρωσης.

Στη συνάντηση αυτή μπορούν να παρευρεθούν και οι γονείς των υπολοίπων τάξεων.

30/09/2015

Βελής Ιωάννης