΄Πορείες ανθρώπων – Δρόμοι προσφυγιάς

Τάξη B'

Υπεύθυνη προγράμματος: κα Οικονομάκου Παναγιώτα ΠΕ02

Συμμετέχοντες: κα Πυρένη Ελένη ΠΕ07

Το παιχνίδι διαχρονικά και η σημασία του στη σημερινή ζωή των εφήβων (2013-14)

Κατά την διάρκεια του Σχολικού Έτους 2013-14  πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου το εκπαιδευτικό - πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα :

«Το παιχνίδι διαχρονικά και η σημασία του στη ζωή των εφήβων» με συντονιστή τον κ. Χαλμούκη Βασίλειο καθηγητή Μαθηματικών και συμμετέχουσα την κ. Αγγελοπούλου Αικατερίνη καθηγήτρια φιλολογίας.

Οι συναντήσεις στα πλαίσια του προγράμματος γίνονταν κάθε Δευτέρα 14.15-16.00 και συμμετείχαν 24 μαθητές.

Κατά την διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές ασχολήθηκαν με παραδοσιακά – διαχρονικά παιχνίδια, θεατρικό παιχνίδι που είχε σχέση κυρίως με φιλολογικά μαθήματα, μαθηματικά παιχνίδια που περιείχαν εναλλακτικούς τρόπους λύσης ασκήσεων, πνευματικά παιχνίδια (σταυρόλεξα, sudoku). Αξίζει να σημειωθεί ότι ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στο σκάκι λόγω της γνώσης και της εμπειρίας του συντονιστή κ. Χαλμούκη Βασιλείου, το οποίο οι μαθητές γνώρισαν καλύτερα και εξοικειώθηκαν με αυτό.

Η έκβαση του προγράμματος θεωρείται επιτυχής διότι οι συμμετέχοντες μαθητές έπαιξαν, διασκέδασαν, γνώρισαν νέα παιχνίδια καθώς επίσης έμαθαν να αξιοποιούν καλύτερα και πιο δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο τους, ενώ η συνεργασία τους με τους αρμόδιους καθηγητές ήταν εξαιρετική.

Στα μαγικά μονοπάτια του βιβλίου - Φιλαναγνωσία (2013-14)

Υπεύθυνες: Ναλμπάντη Αγγελική, Τσαούση Μαρία

Το σχολείο μας προωθεί τα τελευταία χρόνια το πρόγραμμα της “Φιλαναγνωσίας” ,το ταξίδι στη γνώση.

Στόχος μας είναι η διεύρυνση των πνευματικών οριζόντων των μαθητών, η βελτίωση της γλωσσικής έκφρασης, η όξυνση της κριτικής σκέψης, η αφύπνιση της φαντασίας και η ενίσχυση της ικανότητας κατανόησης κειμένων. Είκοσι μαθητές από την Α΄ και Β΄ τάξη σχημάτισαν την ομάδα μας. Δουλέψαμε πραγματικά υπέροχα!!!

Ακολουθήστε μας στα μαγικά μονοπάτια του βιβλίου!