Επιτραπέζια αντισφαίριση (2013-2014)

Κατά την διάρκεια του Σχολ. Έτους 2013-14 πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης στο 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου με υπεύθυνο συντονιστή καθηγητή Φυσικής Αγωγής Μήτσα Βασίλειο στο πλαίσιο Αγωγής Υγείας.

Οι συναντήσεις στα πλαίσια του προγράμματος γίνονταν κάθε Τρίτη ώρα 14.15-16.00 και συμμετείχαν μαθητές και των τριών τάξεων του σχολείου.

Στην διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές οργανώθηκαν σε ομάδες, διδάχθηκαν τις αρχές του αθλήματος, τους κανόνες και στη συνέχεια αφού εξασκήθηκαν, έπαιξαν ανάλογα με το επίπεδό τους. Στη διεξαγωγή του προγράμματος βοήθησε σημαντικά η γνώση του κ. Μήτσα πάνω στο άθλημα καθώς και η οργάνωσή του, η οποία συνεισέφερε στην καλλιέργεια έντονου αθλητικού πνεύματος. Επίσης δόθηκε έμφαση στη σωματική αλλά και πνευματική άσκηση των μαθητών.