Δημιουργική γραφή - Φιλαγνωσία

Τάξη A' , B'

Υπεύθυνη προγράμματος: κα Αγγελοπούλου Αικατερίνη ΠΕ02

Συμμετέχοντες: κα Στογιάννου Αγγελίνα ΠΕ02, κος Αλεβιζάκης Τιμολέων ΠΕ 06

Έρευνα δυνατοτήτων απασχόλησης μέσω της δημόσιας μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Το Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας “ΕΡΕΥΝΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΜΕΤΑΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ” που υλοποιήθηκε κατά το έτος 2013-14 στο σχολείο μας, είχε σαν στόχο:

• να εισάγει τους μαθητές στην έννοια του σχεδιασμού – οδηγού σταδιοδρομίας
• να προάγει την αυτογνωσία των μαθητών, μέσα από την συνειδητοποίηση των πραγματικών επιθυμιών, ικανοτήτων και επαγγελματικών αξιών τους με μετρήσιμο και συστηματικό τρόπο.
• να τους εισάγει στην διερεύνηση καριέρας, σε σύνδεση με τον επαγγελματικό τύπο του
καθενός.
• να παρουσιάσει τις αλλαγές στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
• να φέρει τους μαθητές σε επαφή με την δημόσια μεταλυκειακή εκπαίδευση, επαγγελματική και ανώτατη (ΙΕΚ, ΑΣΟΕΕ & ΤΕΦΑΑ)
• να διερευνήσει τις ευκαιρίες απασχόλησης στην τοπική αγορά εργασίας.
• να παρουσιάσει στρατηγικές εύρεσης εργασίας στους μαθητές (σύνταξη βιογραφικού
σημειώματος / συνέντευξη εργασίας)
• να έχει σαν αποτέλεσμα την εκπόνηση ατομικού φακέλου (portfolio) και προσωπικού σχεδίου οδηγού σταδιοδρομίας.
• να προάγει την αυτενέργεια, την εκδήλωση πρωτοβουλιών, τον προβληματισμό για το μέλλον και το ομαδικό πνεύμα.
Στο πρόγραμμα συμμετείχαν σε δυο ομάδες 25 μαθητές, μέσω συνεδριών δυο φορές την εβδομάδα με ερωτηματολόγια, εργασίες, συνεντεύξεις και επισκέψεις σε εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Yπεύθυνοι προγράμματος: Αλεβιζάκης Τιμολέων & Τσιλιμιδού Σοφία

Ομάδα δράσης Web - Συντηρώ και εξελίσσω την ιστοσελίδα και το ιστολόγιο του σχολείου μου (2013-14)

Κατά το σχολικό έτος 2013-14 η Web Team του σχολείου είχε σαν έργο να βελτιώσει και να εξελίξει τόσο το ιστολόγιο όσο και την ιστοσελίδα του σχολείου που δημιουργήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια.Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε κάτω από την ομπρέλα της Αγωγής Σταδιοδρομίας. Τα παιδιά αναλαμβάνοντας ρόλους απέκτησαν ποικίλες δεξιότητες χρησιμοποιώντας εργαλεία των νέων τεχνολογιών και  ήρθαν σε επαφή με σύγχρονα επαγγέλματα που σχετίζονται με το διαδίκτυο.

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Σκανδαλίδη Μαρία ΠΕ19

Επαγγέλματα του διαδικτύου- Δημιουργώ την ιστοσελίδα του σχολείου μου (2012-2013)

Υπεύθυνη : κ.Σκανδαλίδη ΠΕ 19

Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη της δημιουργικής φαντασίας των μαθητών, η συνεργασία και αλληλοβοήθεια μέσα από ομαδοσυνεργατικές  δραστηριότητες, η απόκτηση δεξιοτήτων και η εξοικείωση των μαθητών με νέες τεχνολογίες.