"Χτίζοντας την Αλλαγή: Ιστορίες που επείγουν"

Υλικό για τη δράση «Χτίζοντας την Αλλαγή: Ιστορίες που επείγουν», που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με το Εθνικό Θέατρο

Την Τρίτη 2/2/2022 εμψυχωτές-καλλιτέχνες της Εφηβικής Σκηνής του Εθνικού Θεάτρου επισκέφτηκαν το σχολείο μας με και πραγματοποίησαν βιωματικά εργαστήρια με τους μαθητές της Β΄ Γυμνασίου. Τα θεατροπαιδαγωγικά εργαστήρια, «Χτίζοντας την Αλλαγή: Ιστορίες που Επείγουν», είναι σχεδιασμένα με βάση τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης στην Ατζέντα 2030 του Ο.Η.Ε. και στόχο έχουν να εμπνεύσουν στους νέους μια μορφή συνείδησης που θα ενισχύει το ανθρωποκεντρικό πρόσωπο της κοινωνίας μας. Το θέμα των εργαστηρίων ήταν η Κλιματική Κρίση και οι μαθητές θα δημιουργήσουν πρωτότυπα σενάρια ως αποτέλεσμα της συμμετοχής τους σε αυτά εμπνεόμενοι από το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί.

Φωτογραφικό υλικό

Σύνδεσμοι για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο